piątek, 11 listopada 2016

ZATOKI c.d - inhalacje, okłady

Dobre, naturalne metody oczyszczania zatok to inhalacje (np. z sodą oczyszczoną) lub kompresy z soli przykładane na czoło. To jest metoda świetna oczywiście na zatoki czołowe, ale na przynosowe już nie. Wspomagająco działają również różne olejki eteryczne, które ułatwiają oddychanie, a także działają antyseptycznie. Tu na pierwszym miejscu - olejek eukaliptusowy, który powinien być w każdym domu. Działa świetnie nie tylko na chore zatoki, ale również wspomagająco przy zwyczajnym katarze. 

 Jak zrobić kompres z soli na zatoki?

Na suchej patelni lekko podgrzewamy sól (najzwyklejszą sól spożywczą). Dobrze ciepłą (ale nie gorącą, aby się nie poparzyć!) sól wysypujemy do skarpetki , zawiązujemy dokładnie  robiąc z niej podłużny, płaski pasek o szerokości i długości czoła. 
Gdy sól sie ochłodzi, ponownie podgrzać. Tą czynność powtarzać kilkakrotnie, aby jednorazowa sesja z ciepłym okładem trwała ok. 10 - 15 minut

 Ciepły okład ogrzewa zatoki czołowe i powoduje, że wydzielina łatwiej spływa. Po wykonaniu kompresu należy dokładnie wydmuchać nos i uważać, aby tego dnia pozostać w cieple (nie można tego przewiać ani zaziębić). Taki kompres przynosi ulgę również podczas silnego kataru. Nie działa jednak na infekcje zatok przynosowych (oczywiście). 


 http://agnieszkamaciag.pl/jak-wyleczyc-chore-zatoki/

Okład z kminku :

 - łyżkę ziaren czarnego kminku zawiń w cienką szmatkę. Przyłóż woreczek do nosa i wdychaj zapach kminku. Inhalacja udrożni zatoki.


INHALACJA
 Do inhalacji należy wybierać zioła, które mają działanie rozkurczowe. Dzięki nim łatwiej pozbyć się zalegającej wydzieliny.

  • rumianek, który również działa przeciwzapalnie, 
  • tymianek, który dodatkowo ułatwia odkrztuszanie, ( nie powinny go stosować osoby z nadciśnieniem i kobiety  w ciąży )
  • mięta pieprzowa, 
  • majeranek, 
  • szałwia 
  • skrzyp.

Inhalacje z użyciem olejków eterycznych
Ulgę w bólu zatok przyniosą także inhalacje wykonane z olejków eterycznych, które wystarczy wkropić do gorącej wody.
  •  olejek kamforowy,
  •  lawendowy, 
  •  z mięty pieprzowej,
  •  majerankowy 
  •  eukaliptusowy, powszechnie stosowany w leczeniu przeziębienia, kataru, kaszlu, anginy, zatok. Ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Olejek udrażnia kanały nosowe i ułatwia odksztuszanie. Olejek wykazuje też właściwości napotne i przeciwgorączkowe.
    Zaletą olejku eukaliptusowego jest też działanie dezynfekujące. Rozpylony w powietrzu zabija bakterie i oczyszcza.
  • z drzewa herbacianego , pomaga również przy kaszlu i bólu gardła
  • olejek sosnowy ,sprawdza się w leczeniu kataru, zatok, bólu gardła i grypy. Działa wykrztuśnie i antyseptycznie. Udrożnia górne drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. 
    Działanie olejku sosnowego wzmacnia olejek eukaliptusowy, a ich właściwości się uzupełniają. Przygotowując inhalację można dodać po kilka kropli obu olejków.
  • nhalacja olejkiem sosnowym - sprawdza się w leczeniu kataru, zatok, bólu gardła i grypy. Działa wykrztuśnie i antyseptycznie. Udrożnia górne drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Zaleca się inhalacje olejkiem sosnowym do trzech razy dziennie, aż do wyleczenia z choroby.
    Działanie olejku sosnowego wzmacnia olejek eukaliptusowy, a ich właściwości się uzupełniają. Przygotowując inhalację możesz dodać po kilka kropli obu olejków.


    http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/grypa-i-przeziebienia/domowe-sposoby-na-przeziebienie-inhalacje-na-katar-i-przeziebienie_39766.html
    pomaga przy zapaleniu gardła i uciążliwym kaszlu

    http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/grypa-i-przeziebienia/domowe-sposoby-na-przeziebienie-inhalacje-na-katar-i-przeziebienie_39766.html
WAŻNE :
Należy zachować umiar i rozwagę wykorzystując do parówek olejki eteryczne - ich nadmiar może być szkodliwy, a w niektórych wypadkach wręcz trujący.
Inhalacja solą
Najprostszy płyn do inhalacji powstanie z  połączenia wody i zwykłej soli kuchennej.
  • sól wsypać do gorącej wody, należy pamiętać ze zbyt duża dawka soli może podrażnić śluzówkę .
 Stosować raz dziennie przez 5 dni.

2 komentarze:

  1. A nie inhalacje z soli fizjologicznej? O sodzie to nie słyszałam. W każdym razie do takiego inhalatora https://apteline.pl/sprzet-medyczny/inhalatory można wlać tylko roztwór więc soda odpada. No chyba że metoda na garnek :D

    OdpowiedzUsuń