środa, 26 października 2016

Zatoki

  • dobre oczyszczenie zatok
  • zatrzymanie oraz wyleczenie stanu zapalnego
  • wzmocnienie organizmu, aby choroba nie powróciła
 KROK 1 – Rozmasowanie zatok:

Chodzi o to, aby wydzielina, która znajduje się w zatokach została rozluźniona. Dlatego warto jest przed przystąpieniem do kuracji rozmasować sobie palcami okolice brwi, wokół oczu, czoło i wzdłuż nosa

 KROK 2 – Oczyszczenie wydzieliny i odkażenie:

Metoda Jerzego Zięby : 


Roztwór ( przepis poniżej ) rozrzedza wydzielinę i działa odkażająco. Wspomaga więc usunięcie wydzieliny (to bardzo ważne!) oraz niszczenie bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie wydzieliny (to jest również bardzo ważne!). I teraz uwaga – jeśli po prostu mamy katar, mikstura zaaplikowana do nosa oczyszcza go, a przebieg infekcji jest znacznie krótszy. W tym przypadku Jerzy Zięba poleca wlewanie mikstury do nosa nawet trzy razy dziennie. Po zaaplikowaniu mikstury nos należy porządnie wydmuchać. Jeśli jest to już infekcja zatokowa, wydzielina będzie spływała po tylnej ścianie gardła i wtedy należy ją odchrząknąć i wypluwać.

Aby sporządzić roztwór, potrzebne są następujące składniki:

  • 5 ml soli fizjologicznej (do kupienia w aptece),
  • 7 kropli wody utlenionej (zwykła woda utleniona do kupienia w aptece). Tu ważne uwaga – woda utleniona musi być świeża i świeżo otwarta, ponieważ łatwo się utlenia.
 Nie używajmy zbyt zimnej soli fizjologicznej. Plastikową fiolkę przed aplikacją można lekko ogrzać w ciepłych dłoniach. Oba składniki preparatu mieszamy w małym pojemniczku (np. kieliszek, może być plastikowy pojemnik), pobieramy aplikatorem (do kupienia w aptece, szklane z gumową końcówką lub plastikowe – nazywają się do oczu lub do nosa). Najpierw porządnie dmuchamy nos, aby go oczyścić tak, jak tylko się da, a następnie kładziemy się na plecach, głowę lekko odchylamy i zwieszamy do tyłu (na przykład na krawędzi łóżka) i wlewamy miksturę do obu dziurek nosa. Leżymy z nią tak długo, jak jesteśmy w stanie. I teraz uwaga – jeśli w nosie jest infekcja lub stan zapalny z pewnością pojawi się uczucie pieczenia. Może być nawet dość silne i przykre. Z czasem, gdy nos i zatoki zaczną się leczyć, to uczucie zniknie. Z czasem zniknie zupełnie. To będzie dobry znak. Tak więc nie ma powodu obawiać się tego bólu (że coś jest nie tak z kuracją) – jest to jedynie oznaka, że w organizmie jest stan chorobowy.
Gdy już uznamy, że nie możemy dłużej leżeć z miksturą w nosie, należy usiąść i wydmuchać nos lub wypluć to, co spływa po tylnej ścianie gardła.
Tę czynności należy powtórzyć aż do wyczerpania mikstury.